Fair
69°FFairFull Forecast

Area winners at the Iowa State Fair

Published: Tuesday, Aug. 27, 2013 11:56 a.m. CDT

• Stewart Family Suffolk of Newton won eighth place in shorn ram lamb — all ages, yearling ewe A and yearling ewe C; 10th place in February ewe lamb (2/1/13-2/5/13); and 12th place in shorn ewe lamb — all ages in the Suffolk Sheep show.

• Amber Weltha of Baxter won second place in purebred Southdown in the Jackpot Lamb show.

• Clayton Weltha of Baxter won third place in purebred Southdown in the Jackpot Lamb show.

• The Warrick Brothers of Prairie City won sixth place in gilts in the Duroc Swine Show.

• Mar-Kar Farms of Sully won fourth place for Junior Filly Foal – Percheron; third place for senior filly foal — Percheron; sixth place for mare (3-year-old) — Percheron; seventh place for yeld mare (4 years old and over) — Percheron; second and eighth places for Iowa Percheron futurity filly foal; and third place for Iowa Percheron futurity supreme foal in the Draft Horse Show.

• Rich Whaley of Mingo won first place in heavy Pekin young duck; first, second and third place for bantam call gray young duck; first place in bantam call white young drake; first place in bantam call white young duck; first and second place medium American buff young gander; first and second place in medium American buff young goose; and best display (geese) in the Poultry Show.

• Jase Aldridge of Kellogg won first place in bantam call gray old drake; first and second place in bantam call gray old duck; first place in bantam call white old drake; first place in bantam call white old duck; fourth place in Australorp pullet; and first and second place in Orpingtons buff pullet in the Poultry Show.

• Brice Conover of Baxter won first place in boars; showed the Champion and Reserve Champion Boars; and won first place in boars at the Berkshire Swine Show.

• AJC Berkshires of Baxter won first place in gilts at the Berkshire Swine Show.

• Judd Hoskins of Newton was second runner-up with his drawing, “Ineffable,” in the adult division of the Fine Art Department’s “People’s Choice Award.”

• Mike Reavis of Newton won 17th place in the annual Cribbage Tournament.

• Kate Brennager of Monroe won second place in the 10 a.m. first round for ages 5 and under division of the Mutton Bustin’ competition.

• Gavin Padget of Monroe won second place in the 10 a.m. first round for ages 6 to 8 division of the Mutton Bustin’ competition.

• Finn Wilson of Monroe won second place in the 4 p.m. first round for ages 6 to 8 division of the Mutton Bustin’ competition.

More News

National video

Reader Poll

If you were to take a long weekend vacation trip, where would you visit?
Omaha
Kansas City
Chicago
Minneapolis