Light Snow and Windy
17°FLight Snow and WindyFull Forecast

State Fair winners

Published: Wednesday, Aug. 20, 2014 11:24 a.m. CST

• Dennis Terlouw of Newton placed second in the Most Unusual Vegetable contest.

• Colby Tool of Monroe took second place in the Iowa Amateur Championship of the Horseshoe Pitching Tournament.

• Allie Turnbell of Mingo received fourth place for her pull of 29 feet, 8 inches for 8-year-old girl in the Pedal Power Pull.

• Jake Turnbull of Mingo placed third for his Full Pull of 35 feet, 6 inches for 11-year-old boys in the Pedal Power Pull.

• Deana Wright of Colfax claimed third place in the Yodeling contest.

• Phyllis Olson of Newton received third in the sauces/syrups classthe My Favorite Ice Cream Topping contest.

• Luke Wilson, 35, and Andrea Wilson, 36, both of Prairie City placed first in the Adult Farmer’s Challenge.

• Anthony Carroll of Prairie City placed first in the first round for 5 years old and under division of the Mutton Bustin’ competition.

• Hewitt Brineger of Monroe place third in the fourth round of the 5-8 year olds division of the Mutton Bustin’ competition.

• Karter Smead of Newton placed second in the primary school division of the Scholarstic Chess Tournament.

• Bonnie Swalwell Eilert of Newton was awarded second place in the Ladies’ Husband Calling contest.

• Sheryl Beals of Colfax received sixth place in the Ladies’ Husband Calling contest.

• Ron Tangeman of Monroe placed first in Class B of the open singles division; and placed third with teammate Gerald Leffler, also of Monroe in the two player division of the Pro-Am Horseshoe Throwing Championship.

• Randy Clark and Colby Tool, both of Monroe, placed fourth in the Class A Two Player Pro-Am Horseshoe Throwing contest.

• Gerald Leffler of Monroe placed third with teammate Ron Tangeman, also of Monroe, in the two player division of the Pro-Am horseshoe Throwing Championship.

• Drew Johnson, 15, of Monroe won first place in the 13-18 year old division of the Youth Checkers Tournament.

• Pat and Ed Schnieder of Mingo placed fourth in 50-58 3/8 & 1/4 Blood Combing- Natural division of the Wool Show.

• Doug Durant of Baxter placed fifth, eighth and ninth in 50-58 3/8 & 1/4 Blood Combing- Natural division of the Wool Show.

• Kendra Pierbe of Baxter placed seventh in 50-58 3/8 & 1/4 Blood Combing- Natural division of the Wool Show.

• MHW Farms of Colfax took Champion Ram honors and second place in the Premier Exhibitor contest; first place for yearling ram; first place for fall ram lamb; third place for shorn yearling ewe; second place for pair of yearling ewes; fourth place for January ewe lamb; fifth place for March and after ewe lamb; sixth place for pair of ewe lambs; third place for pair of lambs; third place for young flock; and second place for flock in the Dorset Sheep Show.

• Leah Petesch of Prairie City was named Best in Show for the Doberman Pinscher shown during the Dog Show.

• Dennis Terlouw of Newton received first place in the zucchini division of the Vegetable Crops contest.

• Jacob Van Manen of Kellogg won fifth place in the jumbo tomato division; fourth place in the potato division; and third place in the zucchini division of the Vegetable Crops contest.

• Lois Aldridge of Kellogg placed fourth in the kohlrabi division of the Vegetable Crops contest.

Previous Page|1|2|Next Page